Matbaa Nedir?

Matbaa icatlar arasında en önemlilerinden birisidir diyebiliriz. Matbaa icadı bulunduğundan itibaren birçok çeviri ve kitapların yazılması ve çoğaltılması çok büyük önem kazanmıştır. Eski zamanlar için bakılacak olursa eğer matbaa’nın icadı ilk başlarda en çok din kitaplarının oluşturulması ile sürdürülmüştür. Peki matbaa nedir? Matbaa yazıları ve resimleri deri, kâğıt ve kumaş gibi malzemelere işleyen bir baskı makinesidir. Matbaa makinesi ilk olarak Uzakdoğu tarafında kullanılmaya başlanılmıştır. İlk matbaa, ağaç oyma tekniğini kullanarak uygulanmıştır ve M.S 593 yılında Çin devletinde kurulmuştur. İlk basılı gazete de M.S 700 yılında Pekin’de çıkmıştır.8. yüzyılda Japonya’da İmparatoriçe Shotoko’nun Budizm’e ait olan bazı kutsal metinlerinde Sanskrit dilinde Çin alfabesiyle bastırıldığı bilinmektedir. Matbaa’nın mucidi ise Johannes Gutenberg olarak bilinmektedir. Bu makine bulunduğu yıldan itibaren o zamanın insanları tarafından ilgi çekmeyi başarmıştır.

matbaanın tarihsel gelişimi nasıl olmuştur

Matbaa’nın Tarihsel Gelişimi Nasıl Olmuştur?

Geçişten bugüne birçok teknolojik alet icat edilmiştir ve gelişmiştir. Fakat matbaacılık tarihsel gelişimi nasıl olmuştur? Matbaa ilk icat edildiği zamanlar da metal harfler ile basım tekniği uygulanmıştır. Yani aslında bir dizgi makinesi icat edilmiştir. Gutenberg’in icat etmiş olduğu bu makine de ayrı ayrı dökülmüş olan kurşun harflerin yan yana dizildiği metal bir çerçeveden ve basımı yapabilmek için hazırlanmış olan bir sıkma makinesi de diyebiliriz. Geçmişten günümüze kadar olan süre içerisinde matbaa adına birçok basım tekniği uygulanmıştır ve halen kullanılmaktadır. Bu tekniklerden bazıları şu şekildedir; Ofset baskı, Tipo baskı, Flekso ve Tifdruk baskı, Hologram baskı, Serigrafi baskı, Anagram baskı ve Tampon baskı uygulamaları kullanmış ve kullanılmaktadır. Eski zamanlarda kalitenin matbaa’nın kalitesinden dolayı tam kalitede baskılar yapılamamış olsa da bugün birçok amaçta yapılan baskılar en kaliteli seviyede yapılabilmektedir.

Matbaa İşlemleri

Matbaa bugün tüm dünya tarafından ilgi odağı haline gelmiştir. Tabi ki de gelişen ve değişen teknoloji sayesinde matbaa da çok daha farklı bir boyut kazanmıştır. Bugün birçok insan matbaa işlemlerini düğün gibi özel günlerinde davetiye gibi işlerinin yanı sıra broşür, katalog, dijital baskı ve kartvizit gibi birçok işlemlerini de kolaylıkla yaptırmaktadırlar. İnsanların bu gibi işlerini kolaylıkla halledebilecekler bu sistem sayesinde birçok şey çok daha kolay bir hale gelmiştir. Baskı işlemleri ilk bulunduğu zamanlarda tek tek harfler dökülerek uygulanmıştır. Bugün ise her şey hazır kartlar ve kontrollü bir sistem tarafından uygulanmaktadır. En kolay örnek olarak bakılırsa eğer bugün evlerimizde kullandığımız yazıcılar da bir matbaa olarak görebiliriz. Tabi ki de yazıcılar küçük bir örnek matbaa daha sistematik ve daha büyük bir üretim kapasitesine sahiptir. Matbaa uygulaması ile kartvizit örnekleri ve broşür örneklerine de kolayca sahip olabilirsiniz. Matbaa sayesinde bugün birçok kitap da basılmaktadır. Eski zamanlarda en çok din kitapları basılmış olsa da geçen zaman içerisinde yerini yavaş yavaş çevirilere ve romanlara da yer vermiştir. Matbaa’nın hayatımızda ki önemi her ne kadar basit gibi gözükse de bugün bir kitabı el ile yazmak çok uzun zaman alacaktı fakat matbaa sayesinde bir günde binlerce kitap aynı anda basılabiliyor üstelik insan gücüne de en aza indirerek. Bugün okumuş olduğumuz gazetelerin baskılarını ele alacak olursak eğer her gün yeni bir baskı basılmaktadır. Eğer ki matbaa icat edilmemiş olsaydı her gün bir baskı değil de belki de haftada bir kez baskı yapılacaktı ve insanlar haber almakta zorlanacaklardı. Matbaa sayesinde hem hızlılık sağlandı hem de fiyatlar uygun hale getirildi. Katalog basım fiyatları olsun diğer basım fiyatları olsun bugün matbaa sayesinde çok uygun fiyatlara getirildi. Sizler de özel günleriniz ve diğer her türlü işlemleriniz için matbaa uygulamasını tercih etmelisiniz.