Dijital Baskı Nedir?

Dijital baskı reklam sektörünün ucuz, hızlı ve kolay ulaşılabilir araçlarından bir tanesidir. Bilgisayar ortamında tasarımı yapılan grafik ya da resimlerin, çeşitli zeminler üzerine, bu amaç için üretilmiş cihazlarla baskı işleminin gerçekleştirilmesi, dijital baskı işlemi olarak adlandırılır. Firmaların ve çeşitli kurumların tanıtımlarını yapmak adına tercih ettikleri dijital baskılar çok çeşitli zeminle üzerine basılabilir. Kuşe kağıt üzerine yapılan baskılar bu reklam aracının en önde gelen zeminleri olmakla birlikte, tekstil sektöründe kullanılan kumaşların çeşitli desenler ve resimler ile daha görsel hale getirilmesinde de dijital baskı kullanılmaktadır. Kumaşa dijital baskı son dönemlerde tekstil sektörünün büyük oranda hız kazanmasını sağlamıştır. Çeşitli metal zeminler üzerine de uygulanabilen bu baskı teknolojisi, bina giydirme işlemlerinde, geniş alanlarda baskıların oluşturulmasında da kullanılır. Dijital baskı makineleri, kullanmış oldukları teknoloji ve işleme mekanizmalarına göre farklı gruplara ayrılır. Bu baskı makineleri aynı zamanda farklı teknolojik temellere dayanır. Lazerli yazıcılar, İndigo e-Print teknolojisi, inkjet teknolojisi, elektro statik teknoloji ve termal transfer teknolojisi bu teknolojilerden birkaçı olarak sayılabilir. Kullanılan teknolojilerin kalitesi, dijital baskının kalıcılığını belirler. Ancak bunlar dijital baskı işleminin teknik yönleridir.

Dijital Baskının Avantajları Nelerdir?

Dijital baskının, eski sisteme ait olan baskı işlemlerine göre en büyük avantajı, hızlı olmasıdır. Bu hız, dijital baskı makinelerinin, bilgisayarlardan aldıkları verileri direkt olarak işleyebilme özelliklerinden kaynaklanır. Diğer sistemlerde, grafiklerin ya da resimlerin, bilgisayarlarda mevcut olan veri hallerinden belli formatlara dönüştürülmeleri gerekir. Ancak dijital baskıda böyle bir dönüşüme gerek yoktur. Bu avantaj, acil broşür dağıtımlarınızı hızlandırmak için önemli bir fırsattır ve firmaların büyük bir çoğunluğu bu fırsatı değerlendirerek kendi reklamlarını daha hızlı bir şekilde gerçekleştirirler.

dijital baskının özellikleri

Dijital baskının avantajları arasında yer alan diğer bir konu çözünürlük ve kalite konusudur. Bu işlemde,  diğer eski baskı sistemlerine göre çözünürlük ve kalite çok daha yüksektir. Kalite, dijital baskı makinasında kullanılan teknolojiye göre değişiyor olsa da özellikle büyük baskılarda bu durum önemli bir avantaj olarak karşımıza çıkar.

Dijital baskı birçok zemini malzeme olarak kullanabilir. Tekstil sektöründeki tshirt baskıları ve kıyafetlerin üzerindeki daha nice renklendirme işlemleri günümüzde bu sistem ile gerçekleştirilmektedir. Hızlı olması sayesinde tekstil firmalarının daha kısa süre içinde daha fazla ürün basımı yapabilmeleri mümkün olmaktadır.Kumaş üzerine yapılan baskıların kalitesi, kumaşın dokusu ve kalitesi ile doğrudan bağlantılıdır.

Aynı zamanda izmir dijital fotoğraf baskısı ile fotoğrafların seri ve ucuz bir şekilde çoğaltılabilmesi mümkün olur. İstenilen ebatlarda çok daha ucuz ücretler karşılığında yapılan bu işlem toplu fotoğraf dağıtımlarında kolaylık sağlar. Fotoğraf baskı fiyatları ise, tercih edilen zeminin kalitesine ya da zeminin çeşidine göre değişebilir. Tüm bunların yanında kullanılan teknoloji çok daha pratik olduğundan, dijital baskı daha ucuzdur. Hem ucuz hem de seri olan bu teknolojinin dezavantajları da bulunmaktadır.

Dijital Baskının Kalitesi Nasıl Anlaşılır?

İzmir dijital baskının kalitesini belirleyen çeşitli unsurlar vardır. Dijital baskı tasarımının bilgisayar ekranındaki hali ile kumaş ya da kuşe kâğıt zemine aktarılmış hali aynı olmalıdır. Renk tonlarında ve hatların belirginliğinde herhangi bir farklılık bulunmaması gerekir. Bu farklılık genellikle, uygun teknoloji tercih edilerek uygun oranda boya kullanılmamasından kaynaklanır. Bu durum özellikle tekstil sektöründeki ürünlerde renklerin çabucak solmasına yol açar. Daha kaliteli ürünlerle hizmet sunmak ya da tanıtımlarınızı daha doğru bir çerçevede yürütmek adına kaliteli bir dijital baskı firması tercih etmeniz gerekir.

Profesyonel Dijital Baskı Hizmeti

Dijital baskı firmaları arasında yer alan izmir matbaa firmamız, her türlü reklam ve tanıtım ihtiyacınızın en hızlı şekilde karşılanmasını sağlar. İzmir dijital baskı tasarımlarımız, bilgisayar ortamındaki çeşitli profesyonel grafik ve reklam tasarım programlarımız tarafından gerçekleştirilir. Beğeninize sunulan farklı tasarımlardan onaylamış olduğunuz herhangi bir tanesi, kuşe kağıda istediğiniz ebatlarda ve istediğiniz sayıda son derece kaliteli bir çözünürlük ve renk doygunluğu ile basılır. Size sunmuş olduğumuz tasarım ile broşürünüzdeki tasarım arasında bir fark bulunmaz.

Firmamız aynı zamanda tasarımlarını kendi gerçekleştirmiş olduğunuz tanıtım broşürlerinin, grafiklerin basımlarını da gerçekleştirmektedir. Dijital fotoğraf baskısı hizmetimiz sayesinde yüksek çözünürlüğe sahip fotoğrafları toplu bir şekilde en ucuz dijital baskı fiyatları ile elde edebilmeniz mümkün olur. Reklam tanıtım ve broşürlerin baskısında kullanılan kuşe kağıtların kalitesi, boyanın doygunluğu ve çözünürlüğü konusunda belirleyici olur. Firmamız, hiçbir baskı işleminde kalitesiz zemin malzemelerini tercih etmez.