Davetiye

Davetiye Çeşitleri Nelerdir?

Davetiyeler özel günlerimizi konuklarımıza haber vermek için kullandığımız hoş görünümlere sahip aksesuarlardır diyebiliriz. Hal böyle olunca davetiye çeşidi de özel günün türüne göre tasarımda farklılıklar gösterir. Bununla birlikte davetiyelerin ve davetiye çeşitlerinin büyük çoğunluğunun düğünler için kullanıldıklarını da söylemek mümkün. Özel bir geceye ilişkin bir davette, sünnet törenlerinde, nişanlarda da davetiye çeşitleri arasından tercih yapılabilir.

Çiftlerin ve özel gün sahiplerinin davetiye bastırmadan önce, davetiye örnekleri arasından seçim yapmaları büyük önem taşır. Çok sayıda çeşidi olan davetiye basımı yapan matbaa izmir firmaların, ürünleri arasından seçim yapmak hem çiftlerin hem de konukların beğenisini kazanmak açısından önemlidir. Bu açıdan ülkemizde İzmir davetiye firmalarının kaliteli ve bol çeşitli davetiye ürünlerine sahip olduğunu söyleyebiliriz. Davetiyelerde basılacak sayıya göre fiyatta önem kazanmaktadır. Eğer çok sayıda konuğunuz olacaksa ve her birine davetiye göndermeyi planlıyorsanız, bu durumda ucuz davetiye de tercih edebilirsiniz. Tabi bu noktada kaliteden de ödün vermemeniz gerekir. Davetiye izmir basımı yapan matbaaların veya özellikle davetiye konusunda hizmet veren firmaların çok sayıda çeşide sahip olduğunu ve her zevkten çiftlere hitap ettiklerini söylemek mümkün.

Davetiye Türleri

Her insan ayrı bir tarza ve zevke sahip olduğu için, davetiye izmir basımı ve dağıtımı konusunda da bu tercihler etrafında üretim yapmak gerekmektedir. Bazı çiftler klasik türden davetiyelerle konuklarına ulaşmayı tercih ederken, bazıları ise daha yaratıcı veya daha farklı türden davetiyeleri tercih ederler. Bu noktada çiftlerin çok sayıda davetiye örnekleri olan firmaları tercih ettiklerini söyleyebiliriz. Çiftler,  klasik türden davetiyeler arasında da çok sayıda çeşit ararlar. Günümüzde üretilen davetiyelerin büyük çoğunluğunun oldukça yaratıcı ve çoğunluğa hitap eden özelliklere sahip olduğunu söylemek mümkündür. Tabi ucuz davetiye arayan kişiler için seçeneklerin bir miktar azaldığını da belirtelim.

Klasik türden bir davetiye günümüzde aslında o kadar da klasik olmayan bir görünüme sahiptir diyebiliriz. Bazı davetiyeler çok sayıda özel kabartma desenlere sahip olabildikleri gibi, bazıları ise önden bir kurdele ile bağlı şekilde üretilmektedirler. Davetiyede tasarım ve sadelik arasında bir denge vardır ve bu denge evliliği veya özel günü tarif eder niteliktedir. Özel gün sahipleri, özel günleri sünnet düğünü veya çocukları ile ilgili bir gün olması durumunda daha renkli ve daha çocuklara hitap eden desenler kullanabilirler. Bunun yanı sıra nazar boncuğu gibi desenler de sünnet düğünlerinde sade desenler arasında tercih edilmektedir.

Düğün ve Nişan İçin Davetiyeler

Davetiyelerin en fazla tercih edildiği özel günler şüphesiz düğün ve nişanlardır. Davetiye izmir matbaa firmaları, düğün ve nişan organizasyonlarının konuklara duyurulması konusunda davetiye hizmeti veren firmalar arasında, Türkiye’de en iyi hizmeti veren firmaların başında gelmektedir. Şehrin kaliteli matbaa ve davetiye firmaları sadece İzmir’den değil aynı zamanda Türkiye’nin her yerinden talep almaktadır. Davetiye basımı konusunda uygun ücretlerin de bulunabileceği şehirde, davetiye çeşitleri açısından da çeşidin hemen hemen sınırsız sayıda olduğunu söyleyebiliriz.

Düğün ve nişan türü organizasyonlarda tercih edilen temel birkaç davetiye türü olduğunu söylemek mümkün. Klasik türden davetiyeler, yani beyaz kartın üstüne özel fontlarla çiftlerin isimlerinin yazılı olduğu türden davetiyeler, bu davetiyeler arasında en çok tercih edilenleridir. Bunun yanı sıra günümüzde çiftler “Retro” adı verilen 70’li 80’li yılların tasarımlarına sahip davetiyeleri de tercih etmeye başladılar. Fiyat açısından ucuz davetiye arayışında olan çiftler ise sade davetiye türleri arasından tercih yapabiliyorlar. Çiftler dilerlerse yaratıcı karakterleri de kendi beğenileri çerçevesinde davetiyelerine yansıtabiliyorlar.